Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Janusza Korczaka

Ósemka stawia na rodzinę

23 września 2017 roku na terenie Klubu Młodzieżowego „Strażak” (placówka Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie) odbył się Pikniki Rodzinny. Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Janusza Korczaka była jego współorganizatorem.

Przedsięwzięcie wpisało się w realizowany od 2016 roku na terenie szkoły projekt  Postaw na rodzinę. Spotkanie to miało na celu stworzenie okazji dzieciom i ich rodzicom, rodzeństwu do wspólnego spędzania czasu wolnego. Pracownicy szkoły przygotowali szereg atrakcji, dzięki którym to sobotnie popołudnie upłynęło w miłej, radosnej atmosferze. Mimo niesprzyjającej aury, dzieci próbowały swoich sił w różnorodnych konkursach. Tworzyły prace plastyczne, ukazujące, w jaki sposób spędzają wolny czas w gronie rodzinnym. Doskonaliły pamięć, uczestniczyły w konkursie profilaktycznym, wykazywały się kreatywnością, grając w kalambury. Dzieci i ich rodzice sprawdzali, jak dobrze się znają, uczestniczyli w sportowych zmaganiach.

Z całą pewnością dla żadnego uczestnika pikniku czas ten nie był stracony.

17 października 2017
Magdalena Poloczek
Przejdź do - URZĄD MARSZAŁKOWSKI W KATOWICACH

URZĄD MARSZAŁKOWSKI W KATOWICACH

10. października uczniowie klas 6a i 6b uczestniczyli w niecodziennej wycieczce do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Zwiedzanie gmachu zaczęli od spotkania z przewodnikiem w westybulu – ogromnym pomieszczeniu przypominającym renesansowe dziedzińce z krużgankami umieszczone pod olbrzymim kandelabrem zwisającym z kopuły zdobionej rozetami. Następnie, w grupach udali się do najważniejszych sal: Sali Sejmowej, która stanowi centralny punkt urzędu, Sali Błękitnej, Marmurowej, Złotej, Skarbca oraz Basenu – komory, która stanowiła zabezpieczenie Skarbca. W pomieszczeniach tych, nie tylko podziwiali piękny wystrój, ale również zapoznali się z historią ich powstania oraz przeznaczeniem. Największą atrakcją dla uczniów okazała się jednak nietypowa „winda paciorkowa”. Najwytrwalsi miłośnicy podróżowania windą mieli możliwość uczestniczenia w nieprzerwanej przejażdżce w „skrzyniach”.

15 października 2017
Sylwia Ganobis

JESTEŚMY CYFROWOBEZPIECZNI

We współczesnym świecie Internet pełni szczególną rolę w życiu dzieci i młodzieży. Mając to na uwadze, w dniu 4. października zorganizowaliśmy Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego, którego celem było wyposażenie uczniów w wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci oraz dbania o swoje zdrowie podczas korzystania z urządzeń cyfrowych. Edukator pan Rafał Bebak przeprowadził z uczniami klas 4 – 7 spotkanie, podczas którego przedstawił prezentację na temat cyberzagrożeń. Ponadto uczniowie klas 6 – 7 uczestniczyli w ciekawych warsztatach, które poszerzyły ich wiedzę dotyczącą nie tylko bezpieczeństwa cyfrowego, ale także popularnych narzędzi cyfrowych, które mogą przydać się w życiu codziennym.

Sylwia Ganobis
Przejdź do - PIELGRZYMKA DO KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

PIELGRZYMKA DO KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

3. października 2017r. odbyła się VI Diecezjalna Pielgrzymka Gimnazjalistów do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, w której udział wzięli uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły pod opieką ks. A. Małodobrego, p. E. Banduły i p. D. Taraska.
Celem pielgrzymki było chrześcijańskie rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018 oraz zawierzenie siebie Matce Boskiej Kalwaryjskiej.
Po zawiązaniu grupy, odbyła się msza święta pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, który podczas homilii odniósł się do młodzieży.
„Jesteśmy pewni, że to miejsce przemienia człowieka, że pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych potrafi człowieka wzmocnić i dać siłę do pokonywania trudności. (...) To miejsce szczególne, gdzie Maryja wsłuchuje się w wasz głos i wasze prośby, gdzie na człowieka spływają niewidzialne moce" – powiedział w homilii Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.
Po Mszy św. młodzież odprawiła drogę krzyżową. Do Kalwarii przyjechało około 900 gimnazjalistów.

„Choć mam rączki małe…”

W piątek 6 października na lekcji języka polskiego uczniowie klasy 4b poznawali podstawowe słowniki, z których powinni korzystać. Jednak w myśl zasady: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem…” nie był to wykład teoretyczny. Uczniowie pięknie pracowali w grupach wykonując zadania , do których wykorzystywali różne słowniki. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni ocenami za swój wkład i zaangażowanie ,a grupa, która pracowała najbardziej efektywnie, „wygrała” słodki upominek.

Życzymy uczniom 4b oraz wszystkim innym, aby zapał do zdobywania wiedzy nie opuszczał ich, aż do wakacji.

Barbara Wojtyra

DZIEŃ CHŁOPAKA

Czekoladki? Piłka? A może skarpetki? Nic z tych rzeczy! Z okazji Dnia Chłopaka dziewczynki z kl.5b zaprosiły swoich kolegów do kręgielni. W "Grawitacji" uczniowie zostali podzieleni na 4 drużyny. Czas upłynął bardzo szybko, a uśmiechy nie schodziły dzieciom z twarzy. Ponieważ okazało się, że kręgle to sport, który wymaga duuużo siły, świętowanie zakończyło się pysznymi zapiekankami. Ciekawe, jak odwdzięczą się chłopcy swoim koleżankom w dniu ich święta...???

Wioletta Mlostek

Oddaj głos dla naszej biblioteki

Empik wspiera biblioteki szkolne

Tysiąc powodów by czytać

Zagłosuj na naszą szkołę

1000 nowych książek może trafić do naszej bilbioteki:

OD ZIARENKA DO BOCHENKA

19. września uczniowie klasy 2 a pod opieką nauczycieli pojechali do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Z wielkim zainteresowaniem oglądali eksponaty i słuchali opowieści o ich przeznaczeniu. Z ciekawością oglądali film pokazujący drogę "od ziarenka do bochenka".
Drugoklasiści uczyli się w starej szkole z niedowierzaniem obserwując ławki, kałamarze, chałaty i tornistry. Brali udział w warsztatach pieczenia bułek. Z niecierpliwością oczekiwali na degustację pieczywa oraz wspólny posiłek. Dziewczynki i chłopcy wspólnie ocenili wyjazd jako bardzo udany.

Ewa Banduła